W najbliższy weekend Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe zawitają do Gdańska. Trasa wyścigu prowadzi po terenach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zarządzanego przez Nadleśnictwo Gdańsk. Jeżdżenie po lesie wiąże się z zagrożeniami, o których można zapomnieć w ferworze sportowej walki, dlatego na wszelki wypadek mamy kilka instrukcji na co uważać.

To wskazówki dla zawodników, ale także kibiców, którzy chcieliby oglądać ściganie na trasie. Podczas każdej edycji Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe – bezpieczeństwo jest dla nas równie ważne jak kolarska rywalizacja i dobra zabawa.

 1. Suche drzewa, które celowo są pozostawione do naturalnego rozpadu i w każdej chwili mogą się przewrócić. Znajdują się one poza drogami leśnymi. Zalecamy chodzenie oznakowanymi szlakami, które są systematycznie sprawdzane pod kątem drzew zagrażających bezpieczeństwu.
 2. Suche konary, które mogą w każdej chwili spaść.
 3. Drzewa z widocznymi owocnikami grzybów mogą się przewrócić.
 4. Przewalone drzewa. Utrudniają poruszanie się. Wejście na pień, który może być śliski, grozi upadkiem.
 5. Wystające korzenie drzew, dziury i inne nierówności, o które można się potknąć.
 6. Suche gałęzie leżące na ziemi.
 7. Koleiny występujące po pracach leśnych.
 8. Tłuczeń na drogach szutrowych nadleśnictwa.
 9. Strome zbocza wynikające z ukształtowania terenu. Chodzenie po zboczach stwarza ryzyko skręcenia lub złamania stawu skokowego. Do lasu należy chodzić, w odpowiednio dostosowanym do warunków, obuwiu terenowym.
 10. Żmije. Spotkanie z tym wężem grozi ukąszeniem. Jad może być niebezpieczny dla zdrowia.
  W przypadku ukąszenia należy zgłosić się do lekarza.
 11. Najbezpieczniejsze jest chodzenie drogami leśnymi. Największe ryzyko złapania kleszcza występuje na terenach wilgotnych np. przy ciekach wodnych, na mokradłach.
 12. Prace leśne. Należy omijać miejsca, w których prowadzona jest wycinka drzew.
 13. Maszyny leśne. W lesie należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ leśnymi drogami mogą poruszać się: ciężki sprzęt oraz samochody osób pracujących w lesie.
 14. Dzikie zwierzęta. W przypadku spotkania należy zachować ostrożność. Psa w lesie trzeba trzymać na smyczy. To wyeliminuje ryzyko nieszczęśliwych spotkań psa z dzikimi zwierzętami.
 15. Przy złej pogodzie (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg lub na drogach lód) zwiększa się ryzyko nieszczęśliwych wypadków. W tym czasie wycieczkę do lasu lepiej przełożyć na inny termin.
 16. Niewypały i niewybuchy z czasów wojny.
 17. Polowania regulujące liczebność zwierzyny. Należy zachować ostrożność.

 

W razie wypadku podczas każdej z edycji w miasteczku rowerowym znajduje się punkt medyczny. W czasie wyścigu pracują także cztery karetki pogotowia i cztery piesze partole ratowników. Najbliższy szpital to 7. Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej imienia kontradmirała profesora Wiesława Łasińskiego w Gdańsku, ulica Polanki 117, 80-305 Gdańsk.

Numer alarmowy w trakcie wyścigu: 725 705 655