Już dziś widzimy się na wielkim finale Vienna Life Lang Team Maratonów Rowerowych. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z burmistrzem Kwidzyna Andrzejem Krzysztofiakiem.

Już po raz kolejny sezon Vienna Life Lang Team Maratonów Rowerowych finiszuje w Kwidzynie. Jak Pan przyjmuje tę imprezę?

Bardzo się cieszę że znowu jesteście z nami. Witamy Was w Kwidzynie bardzo serdecznie, już tradycyjnie. Osobiście, a jestem przekonany, że mieszkańcy naszego miasta podzielają moje zdanie, bardzo mi się ta tradycja podoba.

Cykl maratonów MTB to nie tylko sportowa rywalizacja, ale również forma promocji miast i regionów. Jak to wygląda na przykładzie Kwidzyna?

Niezwykle raduje mnie każdy uczestnik wyścigu, bo wiem, że każdy biorący w nim udział przyjeżdża tu z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Jestem pewien, ze wszyscy będą się doskonale bawić i przyjadą do nas z powrotem najpóźniej za rok.

Maratony często angażują lokalne społeczności do aktywności rowerowej, a władze zachęcają do inwestycji w rowerową infrastrukturę – czy tak jest również w przypadku Kwidzyna?

Nasze miasto, szczególnie jego starsza część jest dość gęsto zabudowane. Nie łatwo jest w tę gęstą zabudowę wpleść dodatkowe, bezpieczne ścieżki rowerowe ale zawsze gdy powstają nowe drogi staramy się umieścić obok także nowe drogi dla rowerowe. Od wielu lat istnieje trasa rowerowa do firmy International Paper a w 2015 r. wybudowaliśmy ścieżkę pieszo-rowerowa do Jabila, która przebiega wzdłuż przepięknych terenów na Miłosnej. Mamy więc skomunikowane połączenia rowerowe do dwóch największych pracodawców w regionie. A jednocześnie mieszkańcy miasta maja bezpieczny dojazd do Terenów Rekreacyjno-Wypoczynkowych na Miłosnej. W najbliższym czasie planujemy wybudować ścieżkę rowerową na nasypie kolejki wąskotorowej, która połączy Kwidzyn z Korzeniewem. Będzie to kolejna możliwość dla mieszkańców na wydostanie się poza miasto.

Co Kwidzyn ma do zaoferowania turystom, nie tylko rowerowym?

Kwidzyn jest pięknie położony z rozległym widokiem na dolinę Wisły, otoczony lasami. Uczestników Vienna Lang Team Maraton szczególnie zapraszam do odwiedzenia znajdujących się tuż przy bazie zawodów Krypty Wielkich Mistrzów Krzyżackich z jedynymi na świecie zachowanymi szczątkami najważniejszych dostojników państwa krzyżackiego oraz monumentalnego gotyckiego zespołu katedralno-zamkowego. W kwidzyńskim zamku do niedzieli można podziwiać niezwykłe mozaiki z włoskiej Rawenny.