Sześć edycji, kilkanaście tysięcy ludzi na rowerach i przy trasach – tak wyglądał cykl Vienna Life Lang Team Maratonów Rowerowych w 2017 roku. Minęło już kilka miesięcy od zakończenia ubiegłorocznej edycji, jesteśmy o krok od rozpoczęcia kolejnej, ale wspomnienia wciąż są żywe. I właśnie dlatego postanowiliśmy porozmawiać z gospodarzami wszystkich wyjątkowych miejsc, które przed rokiem gościły Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe.

Wywiad z zastępcą burmistrza Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy Arturem Buczyńskim

Jak Wilanów aktywizował lokalną społeczność do udziału w Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe i jak poza tym wydarzeniem zachęca do aktywności?

Jest to kolejna edycja maratonu rowerowego Lang Team w Wilanowie. Poprzednie cieszyły się dużym zainteresowaniem, stąd informacja o organizacji tego wydarzenia po raz kolejny w Wilanowie rozeszła się dość szybko. Oczywiście także dzięki social mediom. Od kilku lat staramy się budować kontakt z mieszkańcami za pośrednictwem kanałów internetowych. Informujemy o najważniejszych sprawach dla dzielnicy poprzez nasz profil na FB oraz stronę internetową wilanow.pl. Poza tym utrzymujemy kontakt z mediami lokalnymi, które wspierają nas w informowaniu mieszkańców. Jesteśmy także w stałym kontakcie z zarządcami nieruchomości oraz z parafiami wilanowskimi – niektóre z naszych ogłoszeń odczytywane są w trakcie mszy podczas ogłoszeń duszpasterskich.

Wilanów to dzielnica ludzi młodych i aktywnych. Odbywa się tu wiele imprez sportowych, nie tylko rowerowych. Dzielnica – gdy tylko może – włącza się w ich organizację lub sama je inicjuje, przy wsparciu np. Centrum Sportu Wilanów. Warto dodać, że przez Wilanów przebiega najbardziej uczęszczana w Warszawie ścieżka rowerowa prowadzącą z Warszawy do Powsina i dalej do Konstancina, co roku w czasie wakacji kursuje prom pieszo-rowerowy na Wiśle, pomiędzy Wilanowem a Wawrem, rozbudowujemy sieć miejskiego roweru Veturilo, przy każdej inwestycji drogowej uwzględniamy potrzeby pieszych i rowerzystów.

Co miasto zyskało dzięki organizacji Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe?

To było wielkie wydarzenie w skali całej Warszawy i bez wątpienia Dzielnica Wilanów mocno skorzystała wizerunkowo, chociażby dlatego, że cały cykl maratonu zaczynał się właśnie w Warszawie i objęty był bogatym pakietem promocyjnym. Głośno było o Wilanowie w różnych mediach ogólnopolskich, bo organizatorzy zadbali o właściwą promocję wydarzenia. W imprezie uczestniczyli zawodnicy z całej Polski i myślę, że dla wielu była to okazja do odwiedzenia Wilanowa. Mam nadzieję, że zapamiętali Wilanów jako dzielnicę atrakcyjną, z dużą ilością ciekawej infrastruktury sportowej, umożliwiającej aktywne spędzanie wolnego czasu.

Co szczególnie zapamiętał pan z Vienna Life Lang Team Maratonu Rowerowego odbywającego się w Wilanowie?

Na mnie osobiście największe wrażenie wywarł start i finisz setek uczestników maratonu na historycznym bruku w ul. Kostki Potockiego, w otoczeniu najważniejszych wilanowskich obiektów historycznych: kościoła św. Anny i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.