Sześć edycji, kilkanaście tysięcy ludzi na rowerach i przy trasach – tak wyglądał cykl Vienna Life Lang Team Maratonów Rowerowych w 2017 roku. Minęło już kilka miesięcy od zakończenia ubiegłorocznej edycji, jesteśmy o krok od rozpoczęcia kolejnej, ale wspomnienia wciąż są żywe. I właśnie dlatego postanowiliśmy porozmawiać z gospodarzami wszystkich wyjątkowych miejsc, które przed rokiem gościły Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe.

Wywiad z Prezydentem Miasta Gdańska Pawłem Adamowiczem

Jak Gdańsk aktywizował lokalną społeczność do udziału w Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe i jak poza tym wydarzeniem zachęca do aktywności?

Miasto Gdańsk po raz trzeci w tym roku brało udział w European Cycling Challenge, czyli konkursie dotyczącym liczby przejechanych kilometrów przez mieszkańców europejskich miast w jednym miesiącu. W maju br. 3584 gdańszczanek i gdańszczan pokonało łącznie 831 500 km, co dało nam pierwsze miejsce w klasyfikacji liczby kilometrów przypadających na jednego mieszkańca i drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej. Wyprzedził nas tylko o 22 tys. km turecki Izmir, ale tam mieszka osiem razy więcej ludzi niż w Gdańsku.

W Gdańsku jest obecnie 118,5 km wydzielonych ścieżek rowerowych, co daje nam pierwsze miejsce w Polsce. W najbliższym czasie przewidziana jest budowa kolejnych ścieżek. Z Regionalnego Projektu Operacyjnego przeznaczonych zostanie na ten cel 33 mln złotych, co powinno pozwolić na budowę 20 – 30 km nowych ścieżek.

Co miasto zyskało dzięki organizacji Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe?

Ta impreza odbyła się już u nas dziewięć razy i wrosła w sportowy krajobraz Gdańska. Z każdym rokiem coraz więcej mieszkańców bierze w niej udział. W tym roku padły rekordy uczestnictwa. W Mini (33 km) metę osiągnęło 371 osób, Mondo (66 km) – 167 osób, a Grand Fondo (96 km) ukończyły 63 osoby. Wystartowało prawie 700 gdańszczan i gdańszczanek.

Można stwierdzić, że Gdańsk jest miastem rowerzystów i biegaczy. W tegorocznym, VI Triathlonie Gdańsk, wzięło udział rekordowe 720 osób. Każdy amator, który chce aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, znajdzie coś dla siebie przynajmniej raz w miesiącu, a wiosną i latem praktycznie co tydzień.

Co szczególnie zapamiętał pan z Vienna Life Lang Team Maratonu Rowerowego odbywającego się w Gdańsku?

Doskonałą organizację, przyjazną atmosferę i widok wielu rodzin, które wystartowały w zawodach. Coraz częściej mama, tata i dzieci wspólnie ścigają się na rowerach w lesie. To fascynujące obrazy.