Sześć edycji, kilkanaście tysięcy ludzi na rowerach i przy trasach – tak wyglądał cykl Vienna Life Lang Team Maratonów Rowerowych w 2017 roku. Minęło już kilka miesięcy od zakończenia ubiegłorocznej edycji, jesteśmy o krok od rozpoczęcia kolejnej, ale wspomnienia wciąż są żywe. I właśnie dlatego postanowiliśmy porozmawiać z gospodarzami wszystkich wyjątkowych miejsc, które przed rokiem gościły Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe.

Wywiad z Burmistrzem Kwidzyna Andrzejem Krzysztofiakiem

Jak Kwidzyn aktywizował lokalną społeczność do udziału w Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe i jak poza tym wydarzeniem zachęca do aktywności?

Maratony rowerowe z grupą Lang Team to już taka nasza mała, kwidzyńska tradycja. Aktywizuje ona całe lokalne środowisko rowerowe. Najaktywniejsza jest grupa Cyklo-Kwidzyn. To przede wszystkim ich zasługą jest, że mamy tak świetnie opracowane  trasy rowerowe. Tydzień przed zawodami miał miejsce objazd trasy, w którym wzięło udział 60 rowerzystów z wszystkich kwidzyńskich grup kolarskich. Powołujemy także Miejską Młodzieżową Reprezentację Kwidzyna złożoną z uczniów kwidzyńskich szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Co miasto zyskało dzięki organizacji Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe?

Dzięki organizacji tego wydarzenia Kwidzyn jest rozpoznawalny w środowisku rowerowym. Mamy tu świetne i pięknie położone trasy. A zawody są doskonałą okazją do mobilizacji i integracji nie tylko rowerzystów ale całych rodzin wokół aktywności na świeżym powietrzu.  W zawodach nie chodzi tylko o wygraną a przede wszystkim o dobrą zabawę.

Co szczególnie zapamiętał pan z Vienna Life Lang Team Maratonu Rowerowego odbywającego się w Kwidzynie?

Najbardziej, z każdej imprezy i z każdej edycji zawodów pamiętam świetną atmosferę. Atmosferę uczciwej rywalizacji, która unosi się przez cały czas trwania maratonu. Bardzo radosnym i miłym akcentem jest rywalizacja najmłodszych, tak zwana Parada Rodzinna, w której dorośli i ich pociechy dają z siebie wszystko. Pokazują wspaniałego ducha rywalizacji a przy tym wspólnie, wszyscy dobrze się bawią.