Szanowni Państwo,

zapraszam serdecznie do naszego miasta wszystkich miłośników wyścigów rowerowych. Gdański odcinek Maratonów Rowerowych Lang Team, który odbędzie się 6 lipca, oferuje wszystko to, czego oczekują kolarze amatorzy rowerów MTB: adrenalinę podczas zawodów i bogatą ofertę na spędzanie wolnego czasu. Trasa wyścigów – tak, jak w latach ubiegłych – prowadzić będzie po lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Po sportowych emocjach zostańcie w naszym mieście i skorzystajcie z szerokiego wachlarza możliwości. Chwile wytchnienia znajdziecie w licznych kawiarenkach i restauracjach. Warto udać się na spacer malowniczymi uliczkami Starego i Głównego Miasta. To tu odnajdziecie ducha tysiącletniego Gdańska. Zapraszam też na spacery nadmorskie, w naszym mieście jest ponad 19 km najpiękniejszych w Polsce plaż.

Łatwo możecie się przekonać, że współczesność w Gdańsku jest równie atrakcyjna. W ostatnich latach wybudowaliśmy kilka obiektów, które są znane w całym kraju: Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Szekspirowski, Stadion Energa, halę Ergo Arena.

Dla tych, którzy nawet po zawodach nie będą mieli ochoty rozstać się ze swoimi rowerami, polecam rekreacyjną jazdę po mieście. Gdańsk jest liderem w budowie dróg i ścieżek rowerowych. Możemy się poszczycić najgęstszą siecią dróg rowerowych w kraju.

Obecnie liczy ona 123,5 km, ciągów pieszo-rowerowych jest 18 km, a pasów rowerowych – 10 km. Do tego dochodzi 517,5 km ulic z uspokojonym ruchem (o dopuszczalnej prędkości 30 km/godz.) oraz 221 ulic jednokierunkowych o łącznej długości 51,8 km z dopuszczonym ruchem rowerów „pod prąd”. Dziennie na terenie Gdańska wykonywanych jest ok. 51,3 tys. podróży rowerem.

 

W tym roku wprowadziliśmy system roweru miejskiego Mevo. W Gdańsku powstało 360 stacji, w których czeka 2226 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym (docelowo będzie ich 7000). Cały system jest obsługiwany przez aplikację mobilną i system do obsługi wypożyczeń.

Zapraszam do Gdańska – miasta wolności i solidarności.

Aleksandra Dulkiewicz

Prezydent Miasta Gdańska

Gdańsk. Miasto wolności

Takie miasto jak Gdańsk jest tylko jedno. Inne mogą być tylko podobne. Nadmorskie położenie i ponad tysiąc lat historii sprawiają, że Gdańsk jest wyrazisty, zdecydowany, o ugruntowanej pozycji na mapie Europy. Jednocześnie to miasto, które wciąż kryje w sobie wiele tajemnic i ma to „coś”, dzięki czemu nie można pomylić go z żadnym innym.

Nie ma Gdańska bez wolności. Odwaga, kreatywność, ale przede wszystkim wolność: to prawdziwie gdańska tradycja. Cnota od wieków najwyżej ceniona przez gdańszczan ukształtowała niepowtarzalny „genius loci” miasta. Czuć ją równie dobrze wśród kamieniczek Głównego Miasta, jak i pomiędzy dźwigami stoczniowymi Młodego Miasta, na pięknych piaszczystych plażach i w postindustrialnych halach, w parkach i w tunelach: w Gdańsku wolność jest wszechobecna, można jej niemal dotknąć. Inspiruje i przeobraża zarówno przestrzeń jak i ludzi. Tacy są gdańszczanie: odważni, zaangażowani, pełni pasji, twórczy. Taki jest Gdańsk: otwarty na nowe idee, idący z duchem czasu, kreujący zdarzenia, wciąż zaskakujący.

Gdańsk zmienia oblicze z dnia na dzień. Niedawno był centrum wydarzeń, które zmieniły bieg historii Europy. Sierpień roku 1980, strajk w Stoczni Gdańskiej, któremu przewodził Lech Wałęsa i powstanie Solidarności, wielkiego ruchu społecznego, zawładnęły wyobraźnią milionów ludzi. To właśnie te wydarzenia dały ogromny impuls ruchom wolnościowym na całym świecie i pozwoliły uwierzyć, że niemożliwe jest możliwe. Wolność „od”: zła, opresji, strachu staje się dziś wolnością „do”: spełniania marzeń, kreatywności, odwagi, lepszego życia. To miasto osadzone w historii, ale żyjące teraźniejszością i śmiało patrzące w przyszłość.

Współczesny Gdańsk to nowoczesna, europejska metropolia, gospodarka oparta na wiedzy i technologii, ekosystem przyjazny innowacjom, prężnie rozwijające się centrum kultury, nauki, rozrywki i sportu, atrakcyjny cel wyjazdów turystycznych. Jako miejsce narodzin Solidarności staje się centrum debaty o współczesnym świecie, jako Światowa Stolica Bursztynu pobudza wyobraźnię projektantów mody i designerów, jako miasto wolności  inspiruje artystów, jako centrum IT skupia najlepszych profesjonalistów, jako tętniące życiem nadmorskie miasto z bogatą historią przyciąga corocznie miliony turystów. W prestiżowym, międzynarodowym konkursie European Best Destinations 2017 Gdańsk stanął na podium dzięki blisko 50 tysiącom głosów z całego świata.

 

Gdańsk to również zwycięzca wielu ogólnopolskich rankingów i jedno z najlepszych w kraju miejsc do życia. Jest niezwykle atrakcyjnym punktem na mapie zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. To niemalże słownikowa definicja pojęcia „work-life balance”. W końcu gdzie jeszcze można odpocząć po pracy spacerując brzegiem morza po szerokiej, piaszczystej plaży, by dosłownie chwilę później znaleźć się w górzystym terenie w środku lasu? Tu się żyje!

Biuro Zawodów i miasteczko wyścigu: Złota Karczma teren oddziału Prewencji Policji KWP w Gdańsku wjazd od ul. Wiolinowej.
Najbliższy szpital: 7 Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej imienia kontradmirała profesora Wiesława Łasińskiego w Gdańsku, ul. Polanki 117, 80 – 305 Gdańsk.
Parkingi: ul. Wiolinowa.

Numer alarmowy w trakcie wyścigu: 725 705 655.

CHARAKTERYSTYKA TRASY: Trasa Maratonu Rowerowego Lang Team w Gdańsku prowadzi po terenach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zawodnicy ścigają się na rundzie (ok. 20 km) powtarzanej 1, 2 lub 3 krotnie. Trasa jest atrakcyjna i wymagająca. Są na niej bardzo strome podjazdy, szybkie zjazdy, techniczne odcinki z korzeniami, ostre wąskie zakręty i kultowe trójmiejskie single tracki. W przypadku dobrej pogody zalecane są opony szerokie z bieżnikiem 2.25 natomiast w przypadku deszczu opony z agresywnym bieżnikiem 1.9-2.1