Dąbrowa Górnicza to miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, na terenie województwa śląskiego, nad Czarną i Białą Przemszą, na wschodnim krańcu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Ze swoimi ponad 188 kilometrami kwadratowymi jest największym obszarowo miastem województwa Śląskiego i 9 miastem w Polsce. Jednocześnie jest najbardziej zielonym miastem Śląska i Zagłębia.

Centrum miasta jest mocno zurbanizowane, gdzie oprócz budynków mieszkalnych znajdują się też liczne budynki użyteczności publicznej oraz przemysłowe. Obecnie miasto liczy 123 tyś mieszkańców.

Ukształtowanie powierzchni Dąbrowy Górniczej jest związane w dużej mierze z budową jej podłoża i przeszłością geologiczną. Teren miasta odznacza się dużymi różnicami wzniesień. Najwyższy punkt miasta znajduje się na wysokości 390 m npm na północ od dzielnicy Łosień. Najniższym zaś – 257 m npm – jest dno potoku Pogoria w miejscu jego przecięcia z granicą miasta.

Dąbrowa Górnicza jest miastem o bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Z jednej strony krajobraz miejski tworzą zakłady przemysłowe. Z drugiej – unikatową specyfiką miasta, jest bogactwo przyrody. Rośnie tutaj ponad 50 chronionych gatunków roślin. Możemy poszczycić się również jedyną w tej części Europy pustynią. Jest to obszar największych wydm śródlądowych w Europie Centralnej i Wschodniej.

Herb miasta, autorstwa Dariusza Dessauera z Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, został zatwierdzony przez Radę Miejską 30 września 1916 roku. Zawiera elementy nawiązujące do polskości miasta – wizerunek orła i nazwy miasta – 3 zielone żołędzie, a czarny młot główną profesję pierwszych mieszkańców miasta.

Nazwa miasta Dąbrowa Górnicza, która została potwierdzona przez Radę Miejską 24 lipca 1919 roku, nawiązuje właśnie do tych symboli.

Zielone miasto

W Dąbrowie znajdują się niezwykle atrakcyjne miejsca nie tylko pod względem turystycznym, ale także pozwalające na aktywne spędzenie wolnego czasu. Trzy parki – Zielona, Podlesie i Hallera, które łącznie zajmują prawie 180 ha, to doskonałe miejsce zarówno dla niedzielnego wypoczynku, jak również do czynnego uprawiania sportu.

Pojezierze Dąbrowskie

Zespół czterech jezior Pogoria to małe pojezierze wykorzystywane w celach turystycznych i rekreacyjnych. Choć wszystkie jeziora powstały tak samo, każde z nich jest inne i oferuje inne atrakcje.
• Miłośnikom dłuższego wypoczynku nad jeziorem polecamy Pogorię I z najlepiej rozbudowaną bazą noclegową.
• Amatorom dzikiej przyrody i wędkowania – Pogorię II.
• Dla miłośników żeglarstwa i windsurfingu najlepsza jest Pogoria III.
• Najmłodszym i największym zbiornikiem Pojezierza Dąbrowskiego jest Pogoria IV, której powierzchnia to 560 ha, a którą szczególnie upodobali sobie kitesurferzy.

Nad zbiornikami istnieje szereg klubów żeglarskich i wodnych, m.in.: Tramp, Fregata, Hutnik, Jawor, Zefir, Jacht Klub Pogoria III. Kluby te są organizatorami szkoleń, kursów oraz obozów. Ich członkowie biorą udział w rejsach i regatach po wodach śródlądowych i morskich. Tereny wokół zbiorników są także miejscem wielu imprez: turnieje plażowej piłki siatkowej, zawody w triathlonie, wyścigi rowerowe, rolkowe (Etap Pucharu Śląska we Wrotkarstwie Długodystansowym), półmaraton dąbrowski, zawody wędkarskie.

Dla mniej aktywnych idealne są strzeżone plaże miejskie na brzegach Pogorii I i Pogorii III.

Polska Sahara

Pustynia Błędowska jest uważana za wielką osobliwość przyrodniczą – to największy w Polsce i Europie Środkowej obszar wydm śródlądowych. Położona jest między trzema miejscowościami: Chechło, Klucze i Błędów (dzielnica Dąbrowy Górniczej); to właśnie od tej ostatniej pochodzi jej nazwa. Obszar ten odznacza się specyficznym krajobrazem, którego nie zobaczy się w żadnym innym zakątku Polski. Podobno jeszcze na początku wieku XX można było tu zaobserwować zjawiska fatamorgany.

Specyficzny charakter pustyni został wykorzystany jako poligon wojskowy – przed II wojną światową ćwiczyli tutaj żołnierze Armii Kraków, a w czasie II wojny służyła jako poligon niemieckiej Afrika Korps.

Dla wszystkich pragnących odwiedzić Pustynię Błędowską polecamy zatrzymać się w bazie campingowej w Błędowe – Eurocamping.

Miasto dla Aktywnych

W Dąbrowie Górniczej prowadzi się szereg działań na rzecz popularyzowania kultury fizycznej. Inicjatorem wielu projektów, takich jak „Dębowy Maj Festiwal”, „Dąbrowski Półmaraton’’, „Maraton Rolkowo-Rowerowy”, „Noc Siatkojańska”, jest Centrum Sportu i Rekreacji.

Prym w organizowaniu sportowych imprez wiedzie w Dąbrowie Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum”, która mieści ponad 3000 widzów.

Łączna liczba tras rowerowych (utwardzonych i nieutwardzonych) to przeszło 100 km.

To również raj dla rolkarzy z całego regionu. Na 14 km idealnej nawierzchni, z dala od ruchu samochodowego, przy zbiornikach wodnych trenują profesjonaliści jak i amatorzy.