Szanowni Państwo,

z ogromną satysfakcją i radością witam Vienna Life LangTeam Maratony Rowerowe w Katowicach, w  mieście, które od lat promuje zdrowy styl życia. Podkreślę przy tej okazji, że jako samorząd nie szczędzimy wysiłków i środków na zachęcanie mieszkańców do aktywnych form spędzania czasu wolnego.

Dobrze świadczą o tym oddawane co roku kolejne kilometry ścieżek rowerowych i wciąż rozszerzająca się sieć wypożyczalni, które wręcz zapraszają miłośników jednośladów do poznawania najdalszych zakątków miasta. Również z myślą o cyklistach wprowadzane są rozwiązania w Strefie Tempo 30, które służą bezpieczeństwu i komfortowi podróżowania.

Jestem przekonany, że Vienna Life LangTeam Maratony Rowerowe, stanie się wydarzeniem, które zaangażuje całe rodziny do wspólnego przeżycia niezapomnianych chwil. Sam, przy niejednej okazji, zachęcam wszystkich do odkrywania przyjemności z rowerowych eskapad. Dlatego cieszę się na każde wydarzenie, które sprzyja zainteresowaniu taką formą rekreacji.
Ze szczerego serca gorąco zachęcam do wzięcia czynnego udziału w tym Maratonie dla każdego!

Marcin Krupa
Prezydent Miasta Katowice

 

Katowice są dziś stolicą niemal pięciomilionowego Województwa Śląskiego oraz pierwszej w Polsce metropolii. To silny ośrodek, zarówno pod kątem gospodarczym, jak i twórczym – i to nie tylko w obszarze kultury, szczycące się tytułem Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki

Wizytówką Katowic, oprócz legendarnego Spodka, są sąsiadujące z nim nowoczesne, monumentalne obiekty wielkiej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. W tym ostatnim odbywają się liczne konferencje i wydarzenia o światowej randze, jak kolejne edycje Europejskiego Kongresu Gospodarczego czy rozgrywki Intel Extreme Masters. Wkrótce MCK gościć będzie Szczyt Klimatyczny COP24, który przyciągnie do miasta ponad dwudziestotysięczną reprezentację środowisk politycznych, naukowych oraz biznesowych z całego świata.

Atutem Katowic, co może wciąż zaskakiwać, są rozległe tereny zielone, obejmujące blisko połowę ich powierzchni. Wytchnienia można na co dzień szukać w klimatycznym Lesie Murckowskim, na urokliwych alejkach Parku Kościuszki czy w Dolinie Trzech Stawów, która zachęca zwłaszcza do aktywnego wypoczynku. Dolina przyciąga rowerzystów i rolkarzy, można tu wypożyczyć kajak lub spędzić czas z dziećmi na wodnym placu zabaw. Uroki innych zakątków miasta najlepiej odkrywać, wypożyczając jednoślad z jednym z kilkudziesięciu   punktów katowickiej sieci stacji rowerowych.

Liczne przedsięwzięcia wciąż zmieniają przestrzeń miasta, podnosząc nie tylko jego atrakcyjność w wymiarze metropolitalnym, ale także jakość życia. Przemiana, którą rozpoczęła ponad dekadę temu przebudowa ścisłego centrum, dziś dokonuje się w wszystkich dzielnicach. Na naszych oczach tworzone jest nowoczesne i przyjazne oblicze Katowic.

Biuro zawodów: ul. Trzech Stawów 180
Parkingi: ul. Francuska, wzdłuż Lotniska Muchowiec
Najbliższy szpital:
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
w Katowicach im. sierżanta Grzegorza Załogi
ul. Głowackiego 10
40-052 Katowice

CHARAKTERYSTYKA: Trasa maratonu prowadzi po terenach zielonych w Dolinie Trzech Stawów i Lasach Murckowskich. Po starcie z ul. Trzech Stawów następuje dojazd do rundy. W zależności od wybranego dystansu uczestnicy pokonują ją 1, 2, 3-krotnie. Trasa maratonu dość płaska, niezbyt trudna technicznie, ale z dużą liczbą zakrętów i zmian kierunku jazdy. Należy zachować szczególną ostrożność podczas przejazdu przez przejazdy kolejowe oraz przy przekraczaniu ul. 73. Pułku Piechoty, gdzie ruchem będzie kierować policja.