Wilanów – jedna z najpiękniejszych dzielnic Warszawy. W Wilanowie nowoczesność łączy się z wielusetletnią tradycją. To miejsce niezwykłe, gdzie wielka historia Polski i Europy spotyka się z dynamiczną, stale zmieniającą się teraźniejszością.

Obok szacownej i jednej z najpiękniejszych w Europie barokowych rezydencji królewskich wyrasta nowoczesne, tętniące życiem miasto młodych ludzi. Słynące z ekskluzywnych osiedli mieszkaniowych, które przykuwają uwagę ciekawą i spójną architekturą.Wilanów wyróżnia wiele terenów zielonych: park pałacowy, Park Kultury w Powsinie, rezerwaty: Las Natoliński i Morysin, tereny wzdłuż Skarpy Warszawskiej i Wisły. Inwestycje w nowoczesne obiekty sportowe (np. boiska Orlik, siłownie plenerowe) pozwalają na aktywne spędzanie wolnego czasu. Przyjazne place zabaw cieszą się dużą popularnością wśród najmłodszych mieszkańców dzielnicy.

Wilanów to także miejsce tętniące kulturą. W trakcie całego roku organizowane są koncerty, pikniki rodzinne, różnej rangi rozgrywki i zawody sportowe. We wrześniu, we współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III i Muzeum Plakatu organizowane są uroczyste obchody rocznicy odsieczy wiedeńskiej, – Dni Wilanowa, plenerowe koncerty jazzowe i niezwykły Królewski Festiwal Światła, który rozjaśnia Wilanów od grudnia do stycznia. Z wielkim entuzjazmem Dzielnica Wilanów przyłącza się do Międzynarodowego Festiwalu Filmowego UP to 21, w którym weźmie udział także wilanowsk młodzież.

Nie można zapomnieć o tym, że Wilanów to także Powsin. Jest to miejsce szczególne, bo mimo przynależności do jednej z europejskich stolic, zachowało swój niepowtarzalny klimat etnograficzny. Kultywuje się tutaj tradycje wyjątkowe dla Warszawy, obrzędy ludowe, które celebruje się już tylko na wsiach i w małych miasteczkach. Odbywają się tu: coroczne dożynki, dni dyni, zapusty, kiszenie kapusty, czy darcie pierza. Zespoły ludowe nie pozwalają puścić w niepamięć starych zwyczajów tanecznych, a występując w tradycyjnych strojach wilanowskich, w których przepięknym motywem jest haft wilanowski, sprawiają, że Powsin można śmiało nazwać centrum etnograficznym Warszawy.

Czekamy na Państwa w Wilanowie!

Biuro Zawodów i miasteczko wyścigu: Warszawa Wilanów, ul. Kostki Potockiego
Najbliższy szpital: Szpital Czerniakowski – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej; ul. Stępińska 19/25, 00-739 Warszawa
Parkingi: parkingi podziemne pod centrum handlowym ROYAL WILANÓW ul. Klimczaka 1, Urząd Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy ul. Franciszka Klimczaka 2
Prysznice: Centrum Sportu Wilanów m. st. Warszawy. ul. Wiertnicza 26 A.

Numer alarmowy w trakcie wyścigu: 725 705 655.

 

Wjeżdżając na parking trzeba pobrać bilet, przed wyjazdem należy udać się do Biura Parkingu (znajduje się ono naprzeciwko wjazdu na „nasz” parking na poziomie -1 od strony ul. Przyczółkowej) i podać hasło „Lang2018”.

Na podstawie hasła zostanie anulowana opłata i będzie można wyjechać.

CHARAKTERYSTYKA: start i meta w pobliżu Pałacu w Wilanowie. Trasa maratonu płaska, bardzo szybka, łatwa technicznie. Prowadzi głównie drogami utwardzonymi, ścieżkami rowerowymi, a na niewielkich odcinkach po drogach terenowych o twardym podłożu. Trudność: 2. Zalecane ogumienie: protektor semi slick (1,75 – 1,9)

Parada Rodzinna: Parada Rodzinna: trasa płaska. Start i meta na kostce w pobliżu Pałacu w Wilanowie. Dalej na rundzie drogi szutrowe i odcinki asfaltu. Podczas opadów deszczu miejscami może występować błoto. Prosimy zachować ostrożność na dwukrotnym przejeździe przez ul. Vogla.

OPIS SZCZEGÓŁOWY:
0,0 START: 11.00 – ul. Kostki Potockiego. Pl. Prymasowski start i meta
(!) start ostry (!) Rywalizacja
0,2 Wyjazd ul. St. Kostki Potockiego w kierunku ul. Vogla ,
0,6 skrzyżowanie: skręt w lewo w ul. Vogla
1,7 skrzyżowanie: skręt w prawo, w ul. Ruczaj
3,0 przejazd obok budowy Trasy Mostu Południowego
3,8 jazda na wprost ul. Ruczaj przez skrzyżowania z ul. Rosy ( z ul. Rosy będzie powrót do mety i skręt w prawo w ul. Ruczaj),
5,6 skrzyżowanie: skręt w lewo w ul. Prętowa
6,3 skrzyżowanie lewostronne z ul. Rosy w która pojedzie wyścig powracając do mety
6,8 Skrzyżowanie ulicy Prętowa Sągi, skręt w prawo w Sągi, jazda na wprost,
7,1 (!) Przekroczenie granicy miasta, Kępa Okrzewska, gmina Konstancin
7,6 i 7,9 (!) ulica przebiega łukiem przecinając dwukrotnie szlak kolejowy na dystansie 300 m
300 m jazda ulica Sągi za przejazdem zjazd z asfaltu na drogę polną wzdłuż budynków gospodarskich i pól uprawnych
8,7 skręt w lewo, kierunek Okrzeszyn do przejazdu kolejowego,
9,4 przed przejazdem skręt w prawo wzdłuż szlaku kolejowego,
9,6 przekroczenie rzeki Wilanówki Wyjazd skręt w lewo na asfalt, z przekroczeniem linii kolejowej, jazda w ulicą Obórki w kierunku wschodnim
11,1 Skrzyżowanie Obórki-Wał Zawadowski-most na ujściu Jeziorki do Wisły – prosto
12,8 skręt w prawo na DW721 w kierunku m. Konstancin przez Opacz , Habdzin
16,9 (!) zjazd z drogi asfaltowej na drogę gruntową, skręt w lewo
17,3 skręt w lewo na łąkę wzdłuż kanału wodnego
18,0 skręt w prawo przez łąkę
18,8 Droga gruntowa jazda prosto
19,2 skręt w prawo Droga gruntowa w kierunku Obory
19,5 przejazd przez OBORY przy blokowisku prosto
20,0 skręt w lewo w ul. Literatów
20,3 skrzyżowanie skręt w prawo w ul. Baczyńskiego
20,8 Szlak rowerowy, kolor czerwony, skręt lewo o 110 stopni za przystankiem BUS , jazda szlakiem
21,9 Pomnik Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego – skręt w lewo wzdłuż płotu Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Wilanów-Obory –jazda na wprost; skrzyżowanie z Literatów, skręt w prawo w Literatów
23,2 Skrzyżowanie Literatów z drogą 868, skręt w prawo w drogę 868;
24,0 Droga 868, skręt w prawo, jazda przez wieś Cieszyn, jazda na wprost (asfalt ),
25,0 skręt w lewo w drogę szutrową
26,0 skręt lewo 90 stopni, jazda wzdłuż wału wiślanego, dojazd do wsi Gassy,
27,4 przejazd przez drogę 712**, jazda na wprost wzdłuż wału, wieś Czernidła; jazda wzdłuż wału aż do drogi 721;
31,1 skrz. przejazd przez drogę 721**, wieś Ciszyca, jazda wzdłuż wału ( w lewo na DW 721 jadąc na kolejna rundę na powrocie ) na skrz. (!) wjazd na drugą pętlę dla Medio i GF trzecią i czwartą dla GF lub powrót do Warszawy* wtedy jazda na wprost .
31,3 Most nad ujściem Jeziorki do Wisły
33,0 Skrzyżowanie typu Y ulic Obórki i Włóki, odbicie w prawo w ulicę Włóki, jazda na wprost wzdłuż wału
34,9 Ulica Włóki – odbicie w lewo na Kępę Falenicką (nawierzchnia mieszana)
36,2 Skrzyżowanie Włóki-Prętowa, skręt w lewo w ul. Prętową,
(!) wjazd w granice Warszawy
35,8 Ul. Prętowa na wprost
36,8 Skrzyżowanie: skręt w prawo, w ul. Rosy
37,1 krzyżowanie: skręt w prawo, w ul. Ruczaj
39,5 przejazd obok budowy Trasy Mostu Południowego
42 skręt w lewo wjazd w ul. Vogla
42,7 skrzyżowanie: skręt w prawo, w ul. Kostki Potockiego kostka.
43,4 Meta: ul. Kostki Potockiego

W związku z organizacją Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe w Warszawie wystąpią utrudnienia w ruchu samochodowym. Od godz. 8.00 w dniu 18 maja do godz. 22.00 w dniu 19 maja będzie obowiązywał zakaz wjazdu na ul. Cendrowskiego i St. Kostki Potockiego. Ma to związek z umiejscowieniem miasteczka zawodów na ul. St. Kostki Potockiego i na Placu Prymasowskim. Trasa zawodów (szczegółowy opis w zakładce Opis trasy) będzie zamykana jedynie okresowo na czas przejazdu kolarzy w godz. 11-16.30 w dniu 19 maja.